کتاب اصول و فنون آموزش زبان

techniques-and-principles-in-language-teaching-Book-Cover

کتاب اصول و فنون آموزش زبان نوشته دایان لارسن فریمن و مارتی اندرسون، کتابی فوق العاده جذاب و خواندنی و در عین حال دقیق و عملی است که خواندن آن به تمامی مدرسین زبان توصیه می شود. در این کتاب نویسندگان تلاش می کنند که به صورت روان وشیوا، اصول و فنون آموزش زبان را تشریح کنند. تشخیص ماهیت پیچیده و متفاوت کار تدریس، در پانزده سال گذشته مباحث فراوانی را بر سر این سوال برانگیخته است که چگونه معلمان زبان، تدریس را یاد می گیرند.در این کتاب سعی شده است که به این گونه مباحث پاسخ داده شود.

اهداف این کتاب

همان طور که در کتاب نیز اشاره گردیده است یکی از اهداف این کتاب شما هستید که با روش های مختلف تدریس زبان آشنا شوید.در این کتاب ،عبارت روش تدریس به معنی یک سری ارتباطات منسجم است که بین اعمال معلم در کلاس درس و افکاری که زیربنای آن را تشکیل می دهد بکار می رود. در عنوان کتاب “اصول و فنون آموزش زبان” اعمال همان فنون و افکار اصول می باشند.

هدف دوم این کتاب کمک به شما جهت روشن سازی افکاری است که هدایتگر اعمال شما به عنوان معلم می باشند.این افکار ممکن است آنهایی نباشند که شما به وجودشان واقفید. تلاش برای تعیین اینکه کدامیک از اصول و روش هایی که در اینجا می خوانید با افکار شما هماهنگی و یا عدم هماهنگی زیادی دارند به شما کمک خواهد کرد بعضی از افکار و عقاید نهفته شما دربارۀ تدریس آشکار گردد.

هدف سوم آشنا سازی شما با فنون گوناگونی است که بعضی از آنها برای شما تازگی خواهند داشت.اگرچه استفاده از بعضی از فنون ممکن است نیاز به آموزش بیشتری داشته باشند، بعضی از آنها می تواند به راحتی به کار گرفته شود. از آزمودن و منطبق ساختن آن فنون با محیط تدریستان بیم نداشته باشید.

آرایش و ترتیب فصل های این کتاب

شما دربارۀ هریک از روش های تدریس، با ورود به کلاسی که در آن هریک از آنها تمرین می شود، اطلاعات کسب می کنید.در بیشتر فصل های این کتاب یک روش تدریس زبان ارائه می شود. با وجود این، در تعدادی از آنها رویکرد کلی تر دربارۀ تدریس زبان ارائه می شود و آنچه که در آن فصل به آن پرداخته می شود، یک یا تعدادی بیشتری از روش هاست که مثال هایی از آن رویکرد هستند.

به اعتقاد نویسندگان کتاب، مشاهدۀ کلاس، درک بهتری از روش خاص را به خواننده می دهد و فرصت بیشتری را برای تعمق دربارۀ نحوۀ تدریس خودتان در مقایسه با موقعیتی که تنها شرحی از آن را می خوانید به شما می دهد.به هرحال باید اذعان داشت که این بازدیدها از کلاس، فرضی می باشند.هر کسی که معلم و یا زبان آموز بوده و یا هست، فوراً در می یابد که رائه دروس ندرتاً به راحتی آنچه که شما در اینجا می بینید، پیش می رود. در دنیای واقعی، زبان آموزان همیشه مطلب را آنقدر سریع نمی گیرند و معلمان می بایست با سایر موضوعات اجتماعی و مدیریتی کلاس درس، نسبت به آنچه که در این کتاب آورده شده است دست و پنجه نرم کنند.

این کتاب شامل فصل های زیر می باشد:

1 مقدمه
2 روش دستور – ترجمه
3 روش تدریس مستقیم
4 روش شنیداری – گفتاری
5 روش تدریس صامت
6 روش تلقین زدایی
7 یادگیری جمعی زبان
8 روش پاسخ فیزیکی کامل
9 آموزش زبان ارتباطی
10 آموزش محتوا – محور
11 آموزش زبان کار – محور
12 ابعاد سیاسی آموزش زبان و رویکرد مشارکتی
13 آموزش راهبردی یادگیری ، یادگیری گروهی و هوش های چندگانه
14 استفاده هایی نوظهور از تکنولوژی در آموزش و یادگیری زبان
15 نتیجه گیری

شما می توانید از طریق لینک زیر این کتاب را دانلود کنید.لطفا اگر این کتاب را مطالعه کردید نظرات خود را دربارۀ آن با ما در میان بگذارید.

درضمن فصل اول این کتاب در آکادمی زبان آموزان به صورت صوت فارسی تهیه گردیده است و شما می توانید از طریق لینک زیر آن را دانلود نمایید. نظر شما در خصوص صوتی کردن دیگر فصل های این کتاب چیست؟ لطفا نظر خودتان را از طریق فرم زیر با ما در میان بگذارید.

لینک دانلود کتاب اصول و فنون آموزش زبان

لینک پادکست کتاب اصول و فنون آموزش زبان

3 پاسخ

    1. با سلام

      بله. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

درباره آکادمی زبان آموزان

هدف آکادمی زبان آموزان تسهیل یادگیری زبان و فراهم نمودن فرصت های برابر آموزشی برای تمامی علاقمندان به زبان انگلیسی است. امیدواریم که با یاری خداوند و متعال و همکاری خوب شما، بتوانیم آموزش های ارزنده ای در حوزه تدریس و یادگیری زبان انگلیسی برای شما عزیزان فراهم کنیم.

خبرنامه آکادمی زبان آموزان

با عضویت در خبرنامه، جدیدترین آموزش ها را در ایمیل خود دریافت کنید

آکادمی زبان آموزان در شبکه های اجتماعی

تمامی حقوق محفوظ و متعلق به وب سایت آکادمی زبان آموزان می باشد

فرم تماس با ما

تماس با ما از طریق شبکه های اجتماعی