کتاب اصول و فنون آموزش زبان

Techniques and Principles in Language Teaching

کتاب اصول و فنون آموزش زبان

کتاب اصول و فنون آموزش زبان نوشته دایان لارسن فریمن و مارتی اندرسون، کتابی فوق العاده جذاب و خواندنی و در عین حال دقیق و عملی است که خواندن آن به تمامی مدرسین زبان توصیه می شود. در این کتاب نویسندگان تلاش می کنند که به صورت روان وشیوا، اصول و فنون آموزش زبان را تشریح کنند. تشخیص ماهیت پیچیده و متفاوت کار تدریس، در پانزده سال گذشته مباحث فراوانی را بر سر این سوال برانگیخته است که چگونه معلمان زبان، تدریس را یاد می گیرند.در این کتاب سعی شده است که به این گونه مباحث پاسخ داده شود.

اهداف این کتاب

همان طور که در کتاب نیز اشاره گردیده است یکی از اهداف این کتاب شما هستید که با روش های مختلف تدریس زبان آشنا شوید.در این کتاب ،عبارت روش تدریس به معنی یک سری ارتباطات منسجم است که بین اعمال معلم در کلاس درس و افکاری که زیربنای آن را تشکیل می دهد بکار می رود. در عنوان کتاب “اصول و فنون آموزش زبان” اعمال همان فنون و افکار اصول می باشند.

هدف دوم این کتاب کمک به شما جهت روشن سازی افکاری است که هدایتگر اعمال شما به عنوان معلم می باشند.این افکار ممکن است آنهایی نباشند که شما به وجودشان واقفید. تلاش برای تعیین اینکه کدامیک از اصول و روش هایی که در اینجا می خوانید با افکار شما هماهنگی و یا عدم هماهنگی زیادی دارند به شما کمک خواهد کرد بعضی از افکار و عقاید نهفته شما دربارۀ تدریس آشکار گردد.

هدف سوم آشنا سازی شما با فنون گوناگونی است که بعضی از آنها برای شما تازگی خواهند داشت.اگرچه استفاده از بعضی از فنون ممکن است نیاز به آموزش بیشتری داشته باشند، بعضی از آنها می تواند به راحتی به کار گرفته شود. از آزمودن و منطبق ساختن آن فنون با محیط تدریستان بیم نداشته باشید.

آرایش و ترتیب فصل های این کتاب

شما دربارۀ هریک از روش های تدریس، با ورود به کلاسی که در آن هریک از آنها تمرین می شود، اطلاعات کسب می کنید.در بیشتر فصل های این کتاب یک روش تدریس زبان ارائه می شود. با وجود این، در تعدادی از آنها رویکرد کلی تر دربارۀ تدریس زبان ارائه می شود و آنچه که در آن فصل به آن پرداخته می شود، یک یا تعدادی بیشتری از روش هاست که مثال هایی از آن رویکرد هستند.

به اعتقاد نویسندگان کتاب، مشاهدۀ کلاس، درک بهتری از روش خاص را به خواننده می دهد و فرصت بیشتری را برای تعمق دربارۀ نحوۀ تدریس خودتان در مقایسه با موقعیتی که تنها شرحی از آن را می خوانید به شما می دهد.به هرحال باید اذعان داشت که این بازدیدها از کلاس، فرضی می باشند.هر کسی که معلم و یا زبان آموز بوده و یا هست، فوراً در می یابد که رائه دروس ندرتاً به راحتی آنچه که شما در اینجا می بینید، پیش می رود. در دنیای واقعی، زبان آموزان همیشه مطلب را آنقدر سریع نمی گیرند و معلمان می بایست با سایر موضوعات اجتماعی و مدیریتی کلاس درس، نسبت به آنچه که در این کتاب آورده شده است دست و پنجه نرم کنند.

این کتاب شامل فصل های زیر می باشد:

1مقدمه
2روش دستور – ترجمه
3روش تدریس مستقیم
4روش شنیداری – گفتاری
5روش تدریس صامت
6روش تلقین زدایی
7یادگیری جمعی زبان
8روش پاسخ فیزیکی کامل
9آموزش زبان ارتباطی
10آموزش محتوا – محور
11آموزش زبان کار – محور
12ابعاد سیاسی آموزش زبان و رویکرد مشارکتی
13آموزش راهبردی یادگیری ، یادگیری گروهی و هوش های چندگانه
14استفاده هایی نوظهور از تکنولوژی در آموزش و یادگیری زبان
15نتیجه گیری

شما می توانید از طریق لینک زیر این کتاب را دانلود کنید.لطفا اگر این کتاب را مطالعه کردید نظرات خود را دربارۀ آن با ما در میان بگذارید.

درضمن فصل اول این کتاب در آکادمی زبان آموزان به صورت صوت فارسی تهیه گردیده است و شما می توانید از طریق لینک زیر آن را دانلود نمایید. نظر شما در خصوص صوتی کردن دیگر فصل های این کتاب چیست؟ لطفا نظر خودتان را از طریق فرم زیر با ما در میان بگذارید.

لینک دانلود کتاب اصول و فنون آموزش زبان

لینک دانلود فایل صوتی فارسی فصل اول کتاب اصول و فنون آموزش زبان


درباره نویسنده

3 نظر درباره “کتاب اصول و فنون آموزش زبان”

 1. فائزه ساقی گفت:

  خوب بود

 2. نودی گفت:

  اجازه دارم مطلب رو توی سایت خودم
  پست کنم؟

  1. سعید ریاحی گفت:

   با سلام

   بله. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × = 7